Drzewa w Raju

Księga Rodzaju 2

15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. 16 A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»

Księga Rodzaju 3

1 A wąż  był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» 2 Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, 3 tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». 4 Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło»

 6 Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. 7 A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

(…)

  21 Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich. 22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki» 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. 24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia.

Biblia Tysiąclecia

Stworzył Bóg Adama i Ewę ,umieścił ich w Raju w którym rosły drzewa,a wśród nich dwa najważniejsze

Drzewo Poznania Dobra i Zła oraz Drzewo Życia

Bóg powiedział pierwszym ludziom,że z każdego drzewa owoców mogą kosztować,tylko nie z drzewa Poznania Dobra i Zła.

Dlaczego?

Jeżeli Bóg jest Wszechwiedzący to z całą pewnością musiał wiedzieć,że ludzie i tak owoc z zakazanego drzewa skosztują.Więc nie wydarzyło się nic czego przewidzieć nie mógł-dlaczego więc Adama i Ewę z Raju wygnał?

Chyba,że Bóg nie wie co dany człowiek uczyni-ale wtedy nie może być Wszechwiedzący.

Dlaczego Bóg chciał pozbawić ludzi wiedzy o tym co Dobre i Złe?

Bóg powiedział Adamowi Ewie,że jeżeli zjedzą owoc z Drzewa Poznania dobra i Zła to umrą-tylko nikt im wcześniej nie objaśnił co to znaczy.

Bóg niby dał ludziom wolną wole,ale od razu wystawił na pokuszenie-czyż Adam i Ewa  nie mieli być tylko ładnym aczkolwiek bezrozumnym  dodatkiem do boskiego świata.

Czy wtedy Wąż nie jest tym który przyniósł wiedzę?

Reklamy
Categories: Religijnie | Tagi: , , , , , , , , | 9 Komentarzy

Zobacz wpisy

9 thoughts on “Drzewa w Raju

 1. Nie mam zielonego pojęcia co napisać na ten temat, wybacz Asenatko ale przemilczę 🙂

 2. Bogusia

  księga rodzaju..całe stworzenie świata i człowieka nie sposób zamknąć w KR która jest wytłumaczeniem mitologicznym..tak jak stworzenie świata które trwało miliardy lat…aczkolwiek sama KR jest b. ciekawa

 3. Bogusia

  z wikipedii Asenatko można wyczytać ..
  -” Według teorii źródeł dwa opisy stworzenia wynikają z dwóch różnych tradycji literackich. Według tej teorii pierwszy opis pochodzi z tradycji kapłańskiej i powstał najprawdopodobniej w V wieku p.n.e w Mezopotamii.

  Drugi opis stworzenia pochodzi z tradycji jahwistycznej i powstał w X wieku p.n.e. na dworze króla Salomona, istnieją przesłanki, by jego początki również przesuwać dopiero na czas niewoli babilońskiej, na co wskazują zapożyczenia motywu ogrodu Eden z mitologii mezopotamskich wplecione niezależnie od siebie do Ksiąg Rodzaju i Ezechiela.

  W Kościele katolickim teoria źródeł jest akceptowana obecnie jako najprawdopodobniejsza i stanowi podstawę do interpretacji teologicznej. „-

  —————— zawsze się zastanawiałam i do dziś się zastanawiam jaki był człowiek, jak wyglądał po stworzeniu przez Boga bo przecież nie można odrzucić neandertalczykab, Homo sapiens neanderthalensis…….

  wierzę w Boga ale jak tak się wgłębię to sam człowiek, jego stworzenie jest takie ciekawe ale i takie zawiłe..zapewne kiedyś po tamtej stronie dowiem się jak to było 🙂

  ciekawa jestem czy jest gdzieś Eden, w sumie Eden to chyba raj, niebo

 4. Co do teorii źródeł
  to tu można jeszcze sobie poczytać
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_%C5%BAr%C3%B3de%C5%82

  Bogusia,Ewa

  Jeżeli Księgę Rodzaju traktować mitologicznie to czemu kobieta cierpi przez niby grzech Ewy?

  Edenu na ziemi trzeba szukać
  a gdzie?
  cóż
  jest tyle lokalizacji co przy sławnej Atlantydzie

 5. Piotr

  Może i wąż przyniósł wiedzę, ale wraz z tą wiedzą przyniósł śmierć, smutek, choroby, depresje itd, podczas gdy przed upadkiem nie mieli świadomości zła, trwali wiecznie w doskonałości, Bóg wiedział co sie stanie, niemniej jednak to suwerenna wolna wola Jego dzieci spowodowała upadek ale Bóg dopuścił upadek, by objawić swoje atrybuty – jako zbawiciela, lekarza pocieszyciela, ponieważ to było w Nim i chciał to objawić, jak mógł by być zbawicielem gdyby nie było zgubionego człowieka, który by pragnął zbawienia? jak mógł by być lekarzem gdyby nie było choroby? jednak żyjemy w czasie kiedy wszystko co duchowo Adam utracił jest przywrócone dla wybranych przez poselstwo czasu wieczora http://www.goszen.pl

 6. Piotrze
  Jeżeli jak piszesz ludzie przed upadkiem nie mieli świadomości zła
  to jak mogli mieć świadomość dobra.

 7. Pozwolę sobie coś napisać mimo sporego upływu czasu „-)
  Otóż wąż może „przyniósł” ale Biblia powiada że „przez upadek grzech wyszedł na świat” czyli musiałby (gdyby nie upadek) zabrać sobie co przyniósł z powrotem.
  A czemu konsekwencje upadku pierwszych ludzi dotykają nas?
  No cóż, świat wcześniej był „dobry”jak mówi Biblia i nie było na nim różnych przykrości bo dopiero upadek jej na świat „przywołał”.
  Urodziliśmy się w skażonym środowisku (Biblia powiada że natura ludzka też uległa skażeniu), winy naszej w tym nie ma ale wiele na to poradzić nie można.
  I kwestia „główna” – Bóg jako Stworzyciel miał (ma dalej) prawo żądać, nie ma obowiązku tłumaczyć – to raz.
  Rzecz cała sprowadza się do tego, że Adaś z Ewą dokonali swobodnego wyboru: sprzeciwili się Panu.
  Mieli wystarczająco wiele informacji – żyło im się dość chyba wygodnie (wszak żyli w obecności Boga), wiedzieli z pewnością że ich sprzeciw warunki im pogorszy (nie byle kto ostatecznie ich przed tym przestrzegł) i w końcu trudno mieć pretensje że nikt (Bóg) im dokładnie nie opisał zła jakie ich czeka skoro to zło zaistniało dopiero PO ich upadku.
  Upraszczając – musieliby dla uniknięcia zła UWIERZYĆ a przecież właśnie wierze się sprzeniewierzyli – czyż nie?
  Wspomnij co parę lat później powiedział Tomaszowi Jezus: „Błogosławieni którzy uwierzyli mimo że nie widzieli” 🙂
  I na koniec – Drzewo POZNANIA dobra i zła…
  Pierwsi ludzie poznali czyli doświadczyli. Nie można poznać nie doświadczywszy.
  Niesłuszny jest też zarzut, że pozbawieni byli wiedzy – owszem, w TAMTYM czasie tej wiedzy nie mieli, fakt.
  Ale później w Biblii można przeczytać że „Nie ma poznania bez bojaźni Pana” – Adam i Ewa niestety bojaźni nie mieli skoro zlekceważyli przestrogę samego Boga.
  Być może (nie wiem) zyskali by poznanie kiedyś tam, woleli jednak przyjąć konsekwencje wiarołomstwa.

 8. ReinmarVonBielau

  Wyobraź sobie proces oddychania, jest to odruch całkowicie naturalny. Nie musisz być świadoma tego że oddychasz, jest to stan naturalny który odbywa się niezależnie od tego czy się na nim skupiasz czy nie. Jest to na swój sposób odruch nieświadomy.

  Pierwszy człowiek był w idealnej równowadze, jego naturalnym stanem była wiedza co jest dobre a co złe, nie musiał się nad tym roztrząsać. Była to wiedza wpisana w niego i nie wymagała jego świadomości, tak samo jak nie musisz kontrolować swojego oddechu. Twoje ciało oddycha bez potrzeby ingerencji świadomości i nieustannego sprawdzanie czy oddychasz, czy to już jest czas na wdech i wydech. Jest to sterowane podświadomie. Na początku istnienia Bóg stworzył człowieka jak istotę idealną, w równowadze, proporcje pomiędzy świadomości a nieświadomością były idealnie wyważone w swych proporcjach. Nie było potrzeby zastanawiać się co jest dobre co jest złe bo umiejętność ta była częścią nas samych, naszą naturą, tak samo jak nie trzeba zastanawiać się czy oddychać. Wyobraź sobie teraz że Twój naturalny odruch oddech staje się nagle całkowicie uzależniony od Twojej woli, ingerencji, świadomości. Wyobraź sobie że musisz pamiętać i kontrolować żeby oddychać, jeśli zapomnisz to umrzesz, udusisz się. Sprawa jest analogiczna w postaci mitologicznego symbolu drzewa poznania. Drzewo to, jej owoc daje możliwość rozszerzenia swojej świadomości w pola ducha które wcześniej nie wymagały naszej ingerencji, świadomości ani woli. Stan bycia nagim i uprawiania seksu był całkowicie naturalnym stanem, nie był rozpatrywany w granicach moralnych. Nie było zimno więc nie było potrzeby się ubierać. Kochano się więc seks był najnormalniejszym uzupełnieniem miłości. Człowiek zyskując możliwość ingerencji swojej woli w pewne stany naturalne ducha, wypaczył je, tworząc różnorakie prawa moralne. Zaczął dzielić na dobro i zło, duże i małe, górę i dół itp. Zaczął to co naturalne wartościować na lepsze i gorsze. Taki stan wartościowania można uznać za wypaczony. Istnieje stan naturalny który sam w sobie jest doskonały i nie potrzeby ingerencji w ten stan bo jakakolwiek próba poprawy czy wartościowania niesie wypaczenie.

  Kwestia, dlaczego Bóg wiedział ale jednak dał wybór, mimo iż znał wynik tego wyboru. Bóg opisany jest jako istota osobowa która daje jasne wskazówki co można a czego nie, tak to ujmuje mitologia by dać jasny przekaz tego co w ludzkim języku jest niewyrażalne. Cały opis mitologii biblijnej jest opisem symbolicznym naszej ludzkiej wewnętrznej ewolucji. Która jest de facto ewolucją samego Boga i Wszechświata gdyż człowiek jest bożą świadomością. To co nazywamy upadkiem jest także elementem naszej/boskiej ewolucji – po upadku i odzyskiwania tego co utraciliśmy generując chaos wartościowania w miejsce naturalnej równowagi zyskujemy wiedzę o nas samych. Nasz powrót nie jest powrotem do pierwotnego poprzedniego raju, jest kreacją nowego raju, bogatszego bo wzbogaconego o doświadczenia upadku i poznawania prawdy o nas samych.

  To my byliśmy Bogiem na samym początku w raju i nie musieliśmy nic wiedzieć gdyż wszystko było jawne, stan idealnej wiedzy był naturalny jak oddychanie u człowieka. Ekspansja i chęć panowania nad tym co panowania nie wymaga wykreowało chaos, naszym boskim zadaniem jest ponowne przywrócenie równowagi, tym razem w pełnej świadomości, jest to droga trudniejsza ale taką drogę człowiek wybrał zgodnie z biblijnym opisem.

  Jeśli przyjmiemy Boga jako byt osobowy, który wszystko wie, zna wszystkie implikacje wszystkich decyzji to czy powinien w obawie o nasze dobro zabronić nam podążenia własną drogą ? Danie nam wolnej woli i nie ingerowanie w nią, danie nam możliwości upadki i ponownego powstania jest przejawem własnie jego miłości. Gdyby to drzewo zakrył całkowicie przed naszymi oczyma okazałby się zwykłym despotycznym opiekunem który traktuje swoje dzieci jako maskotki i pupile – by biegały po jego podwórku w wiecznej szczęśliwości. Nie o to chodzi, prawdziwym przejawem miłości jest danie nam możliwości decydowania, znając implikację swoich decyzji. Wąż też jest bożym stworzeniem i Bóg doskonale wiedział po co go tworzy. Stworzenie węża było przejawem miłości – było daniem na wolnego wyboru.

  Czy matka która pragnie urodzić dziecko nie powinna go rodzić bo z góry wie że kiedyś ono umrze? Czy ojciec który wie że jego córka przeżyje wiele zawodów miłosnych i będzie cierpieć powinien trzymać ją w zamknięciu przez całe życie w izolacji od mężczyzn ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: