Deklaracja Wiary

Dwie kamienne tablice ze zobowiązaniem lekarzy do „wierności własnemu, chrześcijańskiemu sumieniu” oraz zwój zawierający 3 tys. podpisów złożyli na Jasnej Górze uczestnicy ogólnopolskiej pielgrzymki służby zdrowia.

Sześciopunktowa „Deklaracja Wiary Lekarzy” – jako wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II, to pomysł Wandy Półtawskiej, lekarza i wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły, późniejszego papieża.

 

z16044759Q,Kamienne-tablice-z-Deklaracja-Wiary-Lekarzy

DEKLARACJA WIARY Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej

Nam – lekarzom – powierzono strzec życie ludzkie od jego początku…

1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.

2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: – ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, – moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” – powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.

4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.

5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim – aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, – potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

6. UWAŻAM, że – nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań – lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.

Tak sobie myślę .iż jeżeli według

punktu drugiego-. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne

punktu piątego –UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim

to ja uważam,że należy zlikwidować całą służbę zdrowia.Wszak wszystko co nas spotyka z woli Boga się dzieje i jakim prawem lekarze mają w tą bożą wolę ingerować.

 

Reklamy
Categories: Wkurza mnie | 4 Komentarze

Zobacz wpisy

4 thoughts on “Deklaracja Wiary

 1. Jantoni341.blogspot.com

  A no dla tego proszą o łaskę.

 2. No cóż kolejny dowód na to, że żyjemy w państwie kryptowyznaniowym. Prawo Boże, o ile to nazwa prawa kanonicznego, powinna dotyczyć w całości księży i osoby zakonne. Jakakolwiek wyższość w tym wypadku to kpina z demokracji i Konstytucji RP.
  serdeczności

 3. czarownicazbagien

  Kuriozum! To tylko w naszym kraju chyba jest możliwe! Jestem przeciwna, aby z moich podatków opłacano tych lekarzy w publicznej służbie zdrowia. Niech zakładają prywatne kliniki i leczą w nich innych nawiedzonych na podobieństwo swoje.
  Pozdrawiam

 4. Anna

  Autentycznie KURIOZUM!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: