Elimelech z Leżajska

Pewnego razu rabbi Elimelech* tak powiedział:

Nie wątpię,że będę miał udział w przyszłym świecie.Kiedy stanę przed Najwyższym Sądem i zapytają mnie:„Czy uczyłeś się jak należy?”,odpowiem „Nie”. Wtedy mnie zapytają „Czy modliłeś się jak należy?”. A ja znowu odpowiem „Nie”. I zapytają mnie po raz trzeci:„Czy jak należy czyniłeś dobro?”,a ja po raz trzeci będę musiał zaprzeczyć.

A wtedy wydadzą wyrok: „Mówisz prawdę.Ze względu na prawdę należy ci się udział w przyszłym świecie”

Opowieści chasydów-Martin Buber

*Elimelech z Leżajska

Rabin Elimelech urodził się w roku 1717. Jego rodzice – rabin Eliezer i jego żona Mirusz, zajmowali się handlem. Z ich siedmiu synów, dwóch stało się wielkimi postaciami w świecie chasydzkim: rabin Meszulam Zusza z Annopola i rabin Elimelech z Leżajska. Obaj bracia od wczesnej młodości znajdowali się pod wpływem mistycznych nauk rabina Izaaka Lurii (1534-1572). Najpierw studiowali Torę i księgi kabalistyczne u Szmelke Horowica z Tykocina, poźniej wędrowali po ówczesnej Polsce  – nauczając.

W roku 1772 rabin Elimelech zamieszkał w Leżajsku. Tam też napisał dzieło swego życia „Noam Elimelech”  (Łagodność Elimelecha), w którym określał rolę, jaką powinnien spełniać w społeczności  sprawiedliwy (cadyk). Dzieło to stało się podstawą zasad organizacji ruchu chasydzkiego, który opierał się na grupach wyznawców skupionych wokół swojego nauczyciela i mistrza. Uczniami Elimelecha byli między innymi Naftali z Ropczyc, Menachem Mendel z Rymanowa i Magid z Kozienic.

Po śmierci Elimelecha (1786) cadykiem w Leżajsku został jego najstarszy syn Eleazar (zmarł w roku 1806), natomiast młodsi synowie zamieszkali w Chmielniku i Mogielnicy i tam założyli dynastie cadyków. Ostatnim z leżajskich cadyków był wnuk Elimelecha – Naftali (zmarł w 1844).

f0b1d6c06c5e1cbf6fd5dabfa2695e05

Ohel Elimekecha-Leżajsk

Tekst  i zdjęcie  z Stowarzyszenie 614. Przykazania

Ohel (z języka hebrajskiego – namiot) – niewielki budynek, chroniący grób osoby zasłużonej dla społeczności żydowskiej. Ohele stawiano nad grobami rabinów i cadyków. We wnętrzu oheli można zobaczyć niewielkie kartki (kwitełech) z prośbami – modlitwami pielgrzymów.

www.kirkuty.xip.pl

Reklamy
Categories: Cytaty, Religijnie | Tagi: , , | 1 komentarz

Zobacz wpisy

One thought on “Elimelech z Leżajska

  1. Jantoni341.blogspot.com

    Sumiennie czytałem opisy
    oglądałem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: