Chusta

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu podtrzymał wyrok stwierdzający,że pracownica szpitala nie może nosić muzułmańskiej chusty

ponieważ:

„Państwo, które zatrudnia skarżącą w szpitalu publicznym, może uznać za konieczne, aby nie okazywała ona publicznie swojego wyznania podczas wykonywania obowiązków służbowych, w celu zagwarantowania równego traktowania chorych”

Sprawa otarła się o sąd ponieważ muzułmanka pomimo skarg części pacjentów odmawiała zdjęcia chusty.I przez to  nie przedłużono z nią umowy o pracę.

Zrozumiałabym gdyby zakazano noszenia burek lub nikabów- chociażby ze względu bezpieczeństwa.Ale uważam,że chusta nie uraża niczyich uczuć religijnych.

Nie mamy prawa aż tak ingerować w religię i tradycję innych ludzi.Zmuszanie muzułmanek do zdjęcia chust to tak samo jakbyśmy wszystkim zakonnicom zakazali ubierać się w habit ,a sikhom zdjąć turbany.

 

Reklamy
Categories: Moje zdanie | 12 Komentarzy

Zobacz wpisy

12 thoughts on “Chusta

 1. Jantoni341.blogspot.com

  Jednak to jeden z elementów stroju muzułmanki.

 2. Ale jak my jedziemy do krajów arabskich to musimy się dostosować do ich zwyczajów. Jeśli się nie dostosowujemy to grożą nam duże problemy z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości.
  Jeśli zwyczaje w danym kraju im nie odpowiadają to jest bardzo proste wyjście z tej sytuacji niech zmienią miejsce zamieszkania na kraj muzułmański .
  Pozdrawiam

  • A co ma zrobić Polka która jest muzułmanką,też ma zmienić miejsce zamieszkania na kraj muzułmański?
   Jeżeli jesteśmy gościem w innym kraju powinniśmy się dostosować do panujących tam zwyczajów (nie do wszystkich oczywiście)

   • Nasza Europejska cywilizacja jest cywilizacją laicką z elementami chrześcijańskimi. Kraje Europy zachodniej to kraje świeckie i jeśli ktoś przyjeżdża do naszego kręgu kulturowego musi się dostosować, bo my jak jedziemy do krajów muzułmańskich MUSIMY się dostosować do ich stylu ubioru, mimo że jest to dla wielu ludzi ograniczające. Jeśli dana Polka jest muzułmanką ma się dostosować do tego kraju, w którym żyję, albo wyjechać do krajów muzułmańskich a nie afiszować się ze swoją wiarą i dotyczy to nas wszystkich. Religia to sprawa prywatna i taka ma pozostać. Poza tym noszenie chusty i innych strojów muzułmańskich nie jest niezbędne w tej religii. Islam nie nakazuje noszenia chust jest wiele muzułmanek np. Królowa Ranią, która muzułmańskich strojów nie nosi, mimo, że wyznaję tą religie.

    • Iv
     Dalej nie rozumiem,dlaczego Polka będąca muzułmanka miałaby opuścić swój kraj.
     Naprawdę sądzisz,że w Polsce religia jest sprawą prywatną?
     Trzeba jeszcze pamiętać,że co kraj to inne wymaganie względem ubioru

    • mysz

     Z tą laicką cywilizacją z elementami chrześcijańskimi nie zgadzam się. U nas rządzą właśnie te elementy i nachalnie narzucają się wszystkim .Proszę nie wysłać dziecka na religię- ma przechlapane.Czy spróbujcie wypocząć,gdy o 6 lub o 20 z błogiej drzemki podrywa was pieśń wygrywana z wieży kościelnej -na cały regulator,albo gdy ten element idzie w procesji ulicami miasta kilka razy do roku i zamykane są ulice robimy objazdy przez pół miasta.Przecież to tylko element,ale jak utrudnia życie laickiej cywilizacji .W takim razie gdzie wysłać ten element katolicki aby nie zakłócał życia innym .A wy się czepiacie chusty….

 3. Pielęgniarki noszą czepki, chusta też przytrzymuje włosy, nie miałabym nic przeciwko pielęgniarce w chuście. Ale przypominam, że we Francji zwolniono również z pracy pielęgniarkę, bo gdy pochyliła się nad pacjentem, to spod bluzki wysunął się jej medalik i zadyndał na jej szyi nad głową pacjenta. Jak widać nie tylko muzułmańskie symbole religijne nie w smak we francuskich szpitalach i wszystkie wyznania są tam traktowane tak samo.
  Pozdrawiam

  • Medalik jest już jednak symbolem danej religii.Chustę można potraktować jako ubiór.Może kobieta chodzić w krótkiej spódniczce to i może w chuście.
   Osobiście mam duże wątpliwości co do burek i nikabów

 4. Ja akurat w pełni popieram ten wyrok, ponieważ wyznanie nie powinno mieć wpływu na pracę. W pracy jest się pracownikiem, nie zaś muzułmaninem, nudystą, swingersem, wyznawcą wolnych czwartków, matką ośmiorga dzieci czy niedzielnym biegaczem. Zakład pracy to nie jest miejsce odpowiednie do demonstrowania swojej religii – takie moje zdanie.

  • Rozumiem praca to praca
   czy ksiądz lub siostra zakonna uczący w szkole religii tez powinni ubierać się po cywilnemu?

   • Ale oni UCZĄ RELIGII i w tym momencie tę religię reprezentują. Natomiast pielęgniarka nie jest od tego, żeby reprezentować w pracy jakąkolwiek religię. Ma inny zakres obowiązków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: